Four Seasons 33378 A/C Receiver Drier
Aluminum Filter Drier w/o Pad Mount
$99.05
$47.93
In Stock
Ships: Monday Apr. 6th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday Apr. 6th
Brand: Four Seasons
Stock #: 33378
Condition: New
UPC: 096361333789
Weight: 2.25 lbs (1.03 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volkswagen 1H0820191A
- Volkswagen 1H0820193A
- Global Parts Distributors 1411435
- Four Seasons 33378
- UAC RD10002C
- Visteon 540130
- Four Seasons 4073
- Murray 33378
- Spectra Premium 0233378
- Spectra Premium 233378
- Spectra Premium 28123
- ACDelco 151965
- ACDelco 88919397
- SCS/Frigette 2071007
- Autopart International CWK708036
- FACTORY AIR 33378
- Apco Air 2290619
- Compressor Works 3708036
- Compressor Works 708036
- Cool Air & Electric ED1007
- Cooling Depot 11133378
- Cooling Depot 33378
- General Motors 19188648
- General Motors 88919397
- UAC RD10002T
- Volkswagen 1HO820191A
- Volkswagen 1HO820193A
- Volkswagen IH0820191A
- Volkswagen IH0820193A
- Volkswagen IHO820191A
- Volkswagen IHO820193A
- Aftermarket 65954020534
- Nippendenso 4782092
- Ranshu 173007
- TAAP 16515
- TAAP 16515D
- TAAP 16876
- TAAP 16876D
- Omega 3718031
- Gilmore Products 33378
- Gilmore Products 807928
- Ready-Aire 4073
- NAPA Temp 208751
- NAPA Temp A78751
- Air Pro/Maritta 49114
- Balkamp 208751
- Car Care AC2782
- Car Care AC2782C
- Murray Climate Control 33378
- Nissens 95260
- Pro Source 33378
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Female O-ring |
| Material | Aluminum |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Female O-ring |
| Outlet Type | Female O-ring |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Aluminum Filter Drier w/o Pad Mount |
| New or Reman | New |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24606 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24608 / O-Ring |
| Length MM | 190.5 |
| Inlet Dia. IN | 0.375 |
| Outlet MM | 12.7 |
| Outlet Fraction | 1/2 |
| Dia. MM | 76.2 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet IN | 0.375 |
| Inlet MM | 9.525 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Outlet IN | 0.500 |
| Inlet Fraction | 3/8 |
| Overall Depth IN | 7.500 |
| Connector B Type | Female O-ring |
| Stud? | No |
| P. R. V.? | No |
| Sight Glass? | No |
| Bracket? | W/o Bracket |
| Overall Depth MM | 190.5 |
| Fuse Plug? | No |
| Moisture Indicator? | No |
| Dia. IN | 3.000 |
| Length IN | 6.750 |
| Fitt Thrd Dia IN | 0.625 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Female |
| Out Fitt Type Gen | Female |
| Pad Mount | W/O Pad Mount |
| Service Port Included | Yes |
| Switch Port Included | No |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361333789 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.25 lbs (1.03 kg) |
| Package Length: | 9.3" (23.5 cm) |
| Package Width: | 5.5" (14 cm) |
| Package Height: | 4.8" (12.1 cm) |
1 Year Warranty