Four Seasons 33361 A/C Receiver Drier
Steel Filter Drier
$78.94
$50.71
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33361
Condition: New
UPC: 096361333611
Weight: 2.84 lbs (1.3 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- FACTORY AIR 33361
- American Motors 8124759
- American Motors 8128141
- American Motors 8128175
- Apco Air 1912593WT
- Chrysler 8124759
- Chrysler 8128141
- Chrysler 8128175
- Compressor Works 3708136
- Compressor Works 708136
- Compressor Works T33361
- Cooling Depot 11133361
- Cooling Depot 33361
- General Motors 19188633
- General Motors 88919390
- Jeep 8124759
- Jeep 8128141
- Jeep 8128175
- Ranshu 172356
- ToughOne T33361
- Gilmore Products 103113
- Gilmore Products 33361
- NAPA Temp 208241
- NAPA Temp A78241
- Balkamp 208241
- Four Seasons 33361
- Murray 33361
- ACDelco 151958
- Autopart International CWK708136
- Murray Climate Control 33361
- Everco Heavy Duty 936129
- Pro Source 33361
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Male Flare |
| Material | Steel |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Flare Fitting |
| Outlet Type | Flare Fitting |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Steel Filter Drier |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| Length MM | 215.9 |
| Inlet Dia. IN | 0.375 |
| Outlet MM | 9.525 |
| Outlet Fraction | 3/8 |
| Dia. MM | 63.5 |
| Inlet IN | 0.375 |
| Inlet MM | 9.525 |
| Outlet IN | 0.375 |
| Inlet Fraction | 3/8 |
| Overall Depth IN | 8.500 |
| Connector B Type | Male Flare |
| Stud? | No |
| P. R. V.? | No |
| Sight Glass? | Yes |
| Bracket? | W/o Bracket |
| Fuse Plug? | Yes |
| Moisture Indicator? | No |
| Dia. IN | 2.500 |
| Length IN | 8.500 |
| Fitt Thrd Dia IN | 0.625 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Male |
| Out Fitt Type Gen | Male |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | No |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361333611 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.84 lbs (1.3 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 6.4" (16.2 cm) |
| Package Height: | 6.4" (16.2 cm) |
1 Year Warranty