Four Seasons 33360 A/C Receiver Drier
Steel Filter Drier
$84.76
$70.52
Limited Stock
Ships: Next Business Day
Pick-Up: Next Business Day
Brand: Four Seasons
Stock #: 33360
Condition: New
UPC: 096361333604
Weight: 3.04 lbs (1.39 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Spectra Premium 27814
- ACDelco 151957
- Autostar 46049
- CFA 46049
- SCS/Frigette 207814
- Autopart International CWK708135
- FACTORY AIR 33360
- Global Parts Distributors 1411421
- Global Parts Distributors 33360
- Apco Air 71375
- Compressor Works 3708135
- Compressor Works 708135
- Compressor Works T33360
- Cool Air & Electric ED814
- Cooling Depot 11133360
- Cooling Depot 33360
- General Motors 19188632
- General Motors 88919389
- UAC RD0992
- UAC RD0992C
- Porsche 92857314102
- Porsche 92857314103
- Porsche 92857394103
- Aftermarket 65943004036
- Ranshu 172814
- Omega 3713967
- ToughOne T33360
- Gilmore Products 33360
- Gilmore Products 807934
- Ready-Aire 3984
- ToughOne or Factory Air T33360
- NAPA Temp 208747
- NAPA Temp A78747
- Air Pro/Maritta 49022
- Balkamp 208747
- Car Care AC2898C
- Four Seasons 33360
- Murray 33360
- Murray Climate Control 33360
- Pro Source 33360
- Nissens 95917
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Male Insert O-Ring |
| Material | Steel |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Male Insert O-Ring |
| Outlet Type | Female O-ring |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Steel Filter Drier |
| New or Reman | New |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 1 |
| O-Ring C Number/Desc | 24606 / O-Ring |
| Length MM | 165.1 |
| Inlet Dia. IN | 0.375 |
| Outlet MM | 12.7 |
| Outlet Fraction | 1/2 |
| Dia. MM | 76.2 |
| O-Ring D Number/Desc | 24608 / O-Ring |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet IN | 0.375 |
| O-Ring D Quantity | 2 |
| Inlet MM | 9.525 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Outlet IN | 0.500 |
| Inlet Fraction | 3/8 |
| Overall Depth IN | 11.75 |
| Connector B Type | Female O-ring |
| Stud? | No |
| P. R. V.? | Yes |
| Sight Glass? | Yes |
| Bracket? | W/ Bracket |
| Fuse Plug? | No |
| Moisture Indicator? | No |
| Dia. IN | 3.000 |
| Length IN | 6.500 |
| Fitt Thrd Dia IN | 0.625 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Female |
| Out Fitt Type Gen | Female |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | Yes |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361333604 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 3.04 lbs (1.39 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 5.1" (13 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty