Four Seasons 33217 A/C Accumulator
Accumulator
$62.26
$37.42
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33217
Condition: New
UPC: 096361332171
Weight: 1.81 lbs (0.82 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi AD10078
- Four Seasons 33217
- Compressor Works 705075
- ACDelco 151725
- ACDelco 151738
- UAC RD1738C
- General Motors 2724922
- General Motors 88968520
- Four Seasons 4538N
- Murray 33217
- Spectra Premium 0233217
- Spectra Premium 21725
- Spectra Premium 21738
- SCS/Frigette 207920
- SCS/Frigette 207921
- Autopart International CWK705075
- FACTORY AIR 33217
- Global Parts Distributors 1411363
- Apco Air 1221555
- Compressor Works 3705075
- Cool Air & Electric ED921
- Cooling Depot 11133217
- Cooling Depot 33217
- General Motors 2724923
- General Motors 88968521
- Magneti Marelli 1AMAC33217
- UAC RD1738T
- Nippendenso 4789524
- Ranshu 172921
- TAAP 16361
- TAAP 16361D
- Omega 3723403
- Gilmore Products 33217
- Gilmore Products 703548
- Ready-Aire 4538N
- TCW 171738
- NAPA Temp 208516
- NAPA Temp A78516
- Air Pro/Maritta 49101
- Balkamp 208516
- Car Care AC2395
- Car Care AC2395C
- Murray Climate Control 33217
- Pro Source 33217
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Outlet Thread Size | M27x2.000 |
| Inlet Thread Size | M27x2.000 |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Inlet MM | 27 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361332171 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.81 lbs (0.82 kg) |
| Package Length: | 9.3" (23.5 cm) |
| Package Width: | 5.5" (14 cm) |
| Package Height: | 4.8" (12.1 cm) |
1 Year Warranty