Four Seasons 33203 A/C Accumulator
Accumulator
$51.24
$45.01
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33203
Condition: New
UPC: 096361332034
Weight: 2.09 lbs (0.95 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi AD10114
- Four Seasons 33203
- Compressor Works 705047
- ACDelco 151684
- UAC RD0684C
- Mei 7439
- General Motors 2724902
- Four Seasons 4484N
- Murray 33203
- Spectra Premium 0233203
- CFA 43300
- SCS/Frigette 207923
- Autopart International CWK705047
- FACTORY AIR 33203
- Global Parts Distributors 1411351
- Global Parts Distributors ACD151684
- Apco Air 1218633
- Compressor Works 3705047
- Cool Air & Electric ED923
- Cooling Depot 11133203
- Cooling Depot 33203
- UAC RD0684T
- Mei 7438
- Nippendenso 4789542
- Ranshu 172923
- Truck Air 071830A
- Omega 3723365
- Gilmore Products 33203
- Gilmore Products 703572
- Ready-Aire 4484N
- NAPA Temp 208515
- NAPA Temp A78515
- Air Pro/Maritta 49073
- Air Pro/Maritta 49120
- Balkamp 208515
- Car Care AC2393C
- Murray Climate Control 33203
- Everco Heavy Duty 936527
- Pro Source 33203
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Outlet Thread Size | M27x2.000 |
| Inlet Thread Size | M27x2.000 |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.472 |
| Switch Port Dia.MM | 12 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361332034 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.09 lbs (0.95 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty