Four Seasons 33200 A/C Accumulator
Accumulator
$79.40
$51.49
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33200
Condition: New
UPC: 096361332003
Weight: 2.54 lbs (1.16 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Spectra Premium 27434
- Evans AM82223
- Motorcraft YF908
- Four Seasons 33200
- Murray 33200
- ACDelco 151884
- Autostar 42610
- CFA 42610
- SCS/Frigette 207434
- Autopart International CWK706044
- FACTORY AIR 33200
- Global Parts Distributors 1411348
- Apco Air 1916610
- Bergstrom 526108
- Compressor Works 3706044
- Compressor Works 706044
- Compressor Works T33200
- Cool Air & Electric ED434
- Cooling Depot 11133200
- Cooling Depot 33200
- General Motors 19188539
- General Motors 88919316
- UAC RD7147
- UAC RD7147C
- UAC RD7147S
- Ford E0TZ19C836A
- Ford EOTZ19C836A
- Kysor 1911012
- Mei 7475
- Ranshu 172434
- TAAP 16455
- TAAP 16455D
- Truck Air 070408A
- Omega 3713248
- ToughOne T33200
- Gilmore Products 33200
- Gilmore Products 604510
- Ready-Aire 4214
- TCW 177147
- NAPA Temp 208388
- NAPA Temp A8807
- Air Pro/Maritta 40908
- Balkamp 208388
- Car Care AC2222
- Car Care AC2222C
- Euclid E804517
- Murray Climate Control 33200
- Everco Heavy Duty 936509
- Pro Source 33200
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 254 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361332003 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.54 lbs (1.16 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty