Four Seasons 33191 A/C Accumulator
Accumulator
$52.65
$40.09
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33191
Condition: New
UPC: 096361331914
Weight: 1.66 lbs (0.76 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 33191
- Murray 33191
- Spectra Premium 21462
- Spectra Premium 21657
- Spectra Premium 21657R
- Spectra Premium 21680
- ACDelco 151462
- ACDelco 151657
- ACDelco 151680
- SCS/Frigette 207489
- SCS/Frigette 207662
- Autopart International CWK705057
- FACTORY AIR 33191
- Global Parts Distributors 1411341
- Apco Air 1151428
- Apco Air 1162385
- Apco Air 1163846
- Compressor Works 3705057
- Compressor Works 705057
- Cool Air & Electric ED489
- Cooling Depot 11133191
- Cooling Depot 33191
- General Motors 1131411
- General Motors 1131426
- General Motors 2724288
- Genuine Air 708537
- UAC RD5086
- UAC RD5086C
- UAC RD8818
- Ranshu 172489
- Ranshu 172662
- TAAP 16475
- TAAP 16475D
- Omega 3723259
- Omega 3723304
- Gilmore Products 33191
- Gilmore Products 703652
- Ready-Aire 4462N
- TCW 175086
- NAPA Temp 208537
- NAPA Temp A9121
- Air Pro/Maritta 41352
- Air Pro/Maritta 41462
- Balkamp 208537
- Car Care AC2327
- Car Care AC2327C
- Murray Climate Control 33191
- Pro Source 33191
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361331914 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.66 lbs (0.76 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty