Four Seasons 33190 A/C Accumulator
Accumulator
$78.53
$40.52
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33190
Condition: New
UPC: 096361331907
Weight: 2.45 lbs (1.12 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 4333N
- Murray 33190
- Spectra Premium 21679
- Spectra Premium 21679R
- ACDelco 151333
- ACDelco 151679
- CFA 43080
- SCS/Frigette 207490
- Autopart International 7133190
- Autopart International CWK705073
- FACTORY AIR 33190
- Global Parts Distributors 1411340
- Apco Air 1144488
- Bergstrom 526114
- Compressor Works 3705073
- Compressor Works 705073
- Compressor Works T33190
- Cool Air & Electric ED490
- Cooling Depot 11133190V
- Cooling Depot 33190
- Fleetrite ZGG712039
- General Motors 1131364
- General Motors 1131404
- General Motors 2724265
- General Motors 2724804
- UAC RD8816
- Mei 7450
- Ranshu 172490
- TAAP 16473
- TAAP 16473D
- Truck Air 071807A
- Omega 3723211
- ToughOne T33190
- Gilmore Products 33190
- Gilmore Products 703701
- Ready-Aire 4333N
- Ready-Aire 4350N
- NAPA Temp 208521
- NAPA Temp A78521
- Balkamp 208521
- Car Care AC2329
- Car Care AC2329C
- Euclid E804515
- Four Seasons 33190
- Murray Climate Control 33190
- Everco Heavy Duty 936528
- UAC RD8816C
- Pro Source 33190
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361331907 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.45 lbs (1.12 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty