Four Seasons 33186 A/C Accumulator
Accumulator
$52.93
$34.93
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33186
Condition: New
UPC: 096361331860
Weight: 2.29 lbs (1.05 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Compressor Works 705044
- ACDelco 151388
- ACDelco 151649
- UAC RD6068C
- Visteon 500017
- Four Seasons 33186
- General Motors 1131487
- General Motors 2724685
- General Motors 3059155
- General Motors 2724833
- Four Seasons 4388N
- Murray 33186
- Spectra Premium 0233186
- Spectra Premium 21649
- Autostar 43880
- CFA 43880
- FJC 11373
- SCS/Frigette 207520
- Autopart International 7133186
- Autopart International CWK705044
- FACTORY AIR 33186
- Global Parts Distributors 1411336
- Apco Air 1164577
- Compressor Works 3705044
- Cool Air & Electric ED520
- Cooling Depot 11133186V
- Cooling Depot 33186
- General Motors 1131952
- General Motors 2724408
- General Motors 2724705
- General Motors 2724809
- Genuine Air 708500
- UAC RD6068
- Nippendenso 4783017
- Ranshu 172520
- TAAP 16479
- TAAP 16479D
- Omega 3723212
- Gilmore Products 33186
- Gilmore Products 703656
- Ready-Aire 4388N
- Visteon 510014
- NAPA Temp 208500
- NAPA Temp A9132
- Air Pro/Maritta 41388
- Balkamp 208500
- Car Care AC2332
- Car Care AC2332C
- Murray Climate Control 33186
- Pro Source 33186
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361331860 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.29 lbs (1.05 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty