Four Seasons 33172 A/C Accumulator
Accumulator
$50.83
$35.41
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33172
Condition: New
UPC: 096361331723
Weight: 1.79 lbs (0.82 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Murray 33172
- Spectra Premium 21669
- ACDelco 151458
- ACDelco 151669
- SCS/Frigette 207660
- Autopart International CWK705071
- FACTORY AIR 33172
- Global Parts Distributors 1411322
- Apco Air 1163481
- Compressor Works 3705071
- Compressor Works 705071
- Compressor Works T33172
- Cool Air & Electric ED660
- Cooling Depot 11133172
- Cooling Depot 33172
- General Motors 1131648
- General Motors 2724403
- General Motors 2724858
- UAC RD6421
- UAC RD6421C
- Ranshu 172660
- TAAP 16331
- TAAP 16331D
- Omega 3723249
- ToughOne T33172
- Gilmore Products 33172
- Gilmore Products 703667
- Ready-Aire 4458N
- NAPA Temp 208514
- NAPA Temp A78514
- Balkamp 208514
- Car Care AC2345
- Car Care AC2345C
- Four Seasons 33172
- Four Seasons 4458N
- Murray Climate Control 33172
- Pro Source 33172
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361331723 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.79 lbs (0.82 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty