Four Seasons 33170 A/C Accumulator
Accumulator
$67.84
$47.02
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33170
Condition: New
UPC: 096361331709
Weight: 2.65 lbs (1.21 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Spectra Premium 21253
- ACDelco 151253
- SCS/Frigette 2071111
- Autopart International 7133170
- Autopart International CWK705070
- FACTORY AIR 33170
- Global Parts Distributors 1411320
- Apco Air 1233243
- Compressor Works 3705070
- Compressor Works 705070
- Compressor Works T33170
- Cool Air & Electric ED1111
- Cooling Depot 11133170V
- Cooling Depot 33170
- General Motors 2724196
- General Motors 2724246
- UAC RD1253
- UAC RD1253C
- TAAP 16404
- TAAP 16404D
- Omega 3723528
- ToughOne T33170
- Gilmore Products 33170
- Gilmore Products 70350001
- Ready-Aire 4253
- NAPA Temp 208525
- NAPA Temp A78525
- Air Pro/Maritta 41253
- Balkamp 208525
- Car Care AC2310WTC
- Four Seasons 33170
- Murray 33170
- Murray Climate Control 33170
- Everco Heavy Duty 936529
- Pro Source 33170
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 304.8 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361331709 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.65 lbs (1.21 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 5.1" (13 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty