Four Seasons 33165 A/C Accumulator
Accumulator
$53.50
$42.67
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33165
Condition: New
UPC: 096361331655
Weight: 1.94 lbs (0.88 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Motorcraft YF1860
- Murray 33165
- Spectra Premium 27634
- ACDelco 151868
- SCS/Frigette 207634
- Autopart International CWK705110
- FACTORY AIR 33165
- Apco Air 1924281
- Compressor Works 3705110
- Compressor Works 408341
- Compressor Works 705110
- Cool Air & Electric ED634
- Cooling Depot 11133165
- Cooling Depot 33165
- General Motors 19188521
- General Motors 88919300
- UAC RD6018
- UAC RD7168
- Ford E6FZ19C836C
- Ranshu 172634
- TAAP 16494
- TAAP 16494D
- Gilmore Products 33165
- Gilmore Products 604528
- Ready-Aire 4201
- Ready-Aire 4201B
- ToughOne or Factory Air T33165
- TCW 177168
- NAPA Temp 208341
- NAPA Temp A7923
- Balkamp 208341
- Car Care AC2257
- Car Care AC2257C
- Four Seasons 33165
- Murray Climate Control 33165
- Pro Source 33165
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361331655 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.94 lbs (0.88 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Height: | 6.5" (16.5 cm) |
1 Year Warranty