Four Seasons 33164 A/C Accumulator
Accumulator
$84.76
$59.73
Limited Stock
Ships: Next Business Day
Pick-Up: Next Business Day
Brand: Four Seasons
Stock #: 33164
Condition: New
UPC: 096361331648
Weight: 3.66 lbs (1.66 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Compressor Works 706018
- Motorcraft YF1494
- Ranshu 172639
- ACDelco 151867
- UAC RD7173C
- Visteon 500102
- Mei 7476
- Four Seasons 33164
- Ford E8UZ19C836A
- Motorcraft YF1532
- Four Seasons 4200
- Murray 33164
- Spectra Premium 0233164
- Spectra Premium 27639
- Spectra Premium 27901
- ACDelco 88919299
- Autostar 42640
- CFA 42640
- Northern Factory Sales 804804
- SCS/Frigette 207639
- Autopart International 7133164
- Autopart International CWK706018
- FACTORY AIR 33164
- Global Parts Distributors 1411315
- Apco Air 1926107
- Bergstrom 526056
- Compressor Works 3706018
- Compressor Works T33164
- Cool Air & Electric ED639
- Cooling Depot 11133164V
- Cooling Depot 33164
- General Motors 19188520
- General Motors 88919299
- Genuine Air 708346
- Magneti Marelli 1AMAC33164
- UAC RD7173
- UAC RD7173T
- Ford E8UZ19C836B
- Kysor 1911003
- TAAP 16413
- TAAP 16413D
- Truck Air 070433A
- Omega 3723216
- ToughOne T33164
- Gilmore Products 33164
- Gilmore Products 604532
- Ready-Aire 4200
- ToughOne or Factory Air T33164
- NAPA Temp 208346
- NAPA Temp A7928
- Air Pro/Maritta 41494
- Balkamp 208346
- Car Care AC2261
- Car Care AC2261C
- Euclid E804520
- Murray Climate Control 33164
- Everco Heavy Duty 936503
- Pro Source 33164
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24222 / Spring |
| O-Ring B Number/Desc | 24672 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 3 |
| O-Ring C Quantity | 1 |
| O-Ring C Number/Desc | 24220 / Spring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 304.8 |
| Outlet MM | 15.88 |
| Outlet Fraction | 5/8 |
| Dia. MM | 88.9 |
| O-Ring D Number/Desc | 24670 / O-Ring |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| O-Ring D Quantity | 3 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| O-Ring E Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring E Quantity | 2 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361331648 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 3.66 lbs (1.66 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 6.4" (16.2 cm) |
| Package Height: | 6.4" (16.2 cm) |
1 Year Warranty