Four Seasons 33163 A/C Accumulator
Accumulator
$122.69
$83.52
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33163
Condition: New
UPC: 096361331631
Weight: 2.36 lbs (1.07 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 33163
- Murray 33163
- Spectra Premium 27637
- ACDelco 151866
- SCS/Frigette 207637
- Autopart International CWK705109
- FACTORY AIR 33163
- Apco Air 1933047
- Compressor Works 3705109
- Compressor Works 705109
- Compressor Works T33163
- Cool Air & Electric ED637
- Cooling Depot 11133163
- Cooling Depot 33163
- General Motors 19188519
- General Motors 88919298
- UAC RD7192
- Ford E4FZ19C836A
- Ford E4FZ19C836D
- Ford E6FZ19C836A
- Ford E7FZ19C836A
- Ford YF1318
- Ranshu 172637
- TAAP 16452
- TAAP 16452D
- TAAP 16495
- ToughOne T33163
- Gilmore Products 33163
- Gilmore Products 604524
- ToughOne or Factory Air T33163
- TCW 177192
- NAPA Temp 208436
- NAPA Temp A78436
- Air Pro/Maritta 41318
- Balkamp 208436
- Car Care AC2294
- Car Care AC2294C
- Murray Climate Control 33163
- Pro Source 33163
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 304.8 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361331631 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.36 lbs (1.07 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Height: | 6.5" (16.5 cm) |
1 Year Warranty