Four Seasons 33160 A/C Accumulator
Accumulator
$95.40
$55.09
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33160
Condition: New
UPC: 096361331600
Weight: 3.3 lbs (1.5 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Motorcraft YF1577
- Four Seasons 33160
- Motorcraft YF1593
- Four Seasons 4243
- Murray 33160
- Spectra Premium 22510
- Spectra Premium 27718
- Spectra Premium YF1577
- ACDelco 1510186
- ACDelco 151863
- CFA 42935
- SCS/Frigette 207718
- Autopart International CWK706040
- FACTORY AIR 33160
- Global Parts Distributors 1411312
- Apco Air 1957153
- Compressor Works 3706040
- Compressor Works 706040
- Compressor Works T33160
- Cool Air & Electric ED718
- Cooling Depot 11133160
- Cooling Depot 33160
- General Motors 19188516
- General Motors 88919295
- Genuine Air 708487
- Magneti Marelli 1AMAC33160
- UAC RD1577
- UAC RD1577C
- Ford E9SZ19C836B
- Ford FOSZ19C836BA
- Nippendenso 4788105
- Ranshu 172718
- TAAP 16412
- TAAP 16412D
- Omega 3723251
- ToughOne T33160
- Gilmore Products 33160
- Gilmore Products 604531
- Ready-Aire 4243
- TCW 171577
- NAPA Temp 208487
- NAPA Temp A8814
- Air Pro/Maritta 41577
- Balkamp 208487
- Car Care AC2293
- Car Care AC2293C
- Murray Climate Control 33160
- Pro Source 33160
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24220 / Spring |
| O-Ring B Number/Desc | 24670 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 3 |
| O-Ring C Quantity | 2 |
| O-Ring C Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 15.88 |
| Outlet Fraction | 5/8 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361331600 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 3.3 lbs (1.5 kg) |
| Package Length: | 14.3" (36.2 cm) |
| Package Width: | 14.3" (36.2 cm) |
| Package Height: | 7.5" (19.1 cm) |
1 Year Warranty