Four Seasons 33145 A/C Accumulator
Accumulator
$54.07
$40.08
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33145
Condition: New
UPC: 096361331457
Weight: 1.7 lbs (0.77 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Spectra Premium 21553
- Spectra Premium 21553R
- ACDelco 151553
- ACDelco 151675
- SCS/Frigette 207747
- Autopart International CWK705105
- FACTORY AIR 33145
- Apco Air 1222285
- Compressor Works 3705105
- Compressor Works 705105
- Cool Air & Electric ED747
- Cooling Depot 11133145
- Cooling Depot 33145
- General Motors 1131818
- General Motors 2724543
- General Motors 2724876
- UAC RD1553
- UAC RD1553C
- UAC RD5080
- Ranshu 172747
- TAAP 16312
- TAAP 16312D
- Gilmore Products 33145
- Gilmore Products 703681
- Ready-Aire 4429N
- Ready-Aire 4553N
- TCW 171553
- NAPA Temp 208570
- NAPA Temp A5852
- Balkamp 208570
- Car Care AC2358
- Car Care AC2358C
- Four Seasons 33145
- Murray 33145
- Murray Climate Control 33145
- Nissens 95902
- Pro Source 33145
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| Part Note | Swivel Top/Universal Accumulator also available Part No. 33705 - Tube kit not required. |
| UPC | 096361331457 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.7 lbs (0.77 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty