Four Seasons 33136 A/C Accumulator
Accumulator
$45.31
$32.69
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33136
Condition: New
UPC: 096361331365
Weight: 2.25 lbs (1.03 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 33136
- Compressor Works 705005
- Ranshu 172873
- ACDelco 151628
- ACDelco 151737
- UAC RD1628C
- Visteon 500074
- General Motors 2724921
- General Motors 1132028
- Four Seasons 4428N
- Murray 33136
- Spectra Premium 0233136
- Spectra Premium 21737
- CFA 43410
- FJC 11344
- SCS/Frigette 207873
- Autopart International 7133136
- Autopart International CWK705005
- FACTORY AIR 33136
- Global Parts Distributors 1411291
- Apco Air 1218998
- Compressor Works 3705005
- Cool Air & Electric ED873
- Cooling Depot 11133136V
- Cooling Depot 33136
- General Motors 2724862
- Magneti Marelli 1AMAC33136
- UAC RD0628
- UAC RD1628
- Kysor 1910013
- Nippendenso 4789523
- TAAP 16353
- TAAP 16353D
- Omega 3723312
- Gilmore Products 33136
- Gilmore Products 703567
- Ready-Aire 4428N
- Visteon 510047
- NAPA Temp 208589
- NAPA Temp A78589
- Air Pro/Maritta 49099
- Balkamp 208589
- Car Care AC2379
- Car Care AC2379C
- Murray Climate Control 33136
- Everco Heavy Duty 936556
- Gilmore Products 703404
- Pro Source 33136
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Outlet Thread Size | M27x2.000 |
| Inlet Thread Size | M27x2.000 |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24222 / Spring |
| O-Ring B Number/Desc | 24672 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 3 |
| O-Ring C Quantity | 2 |
| O-Ring C Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 203.2 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361331365 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.25 lbs (1.03 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty