Four Seasons 33135 A/C Accumulator
Accumulator
$58.78
$42.05
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33135
Condition: New
UPC: 096361331358
Weight: 2.21 lbs (1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- General Motors 2724899
- Freightliner Trucks 319039
- Four Seasons 33135
- Murray 33135
- Spectra Premium 21683
- ACDelco 151626
- ACDelco 151683
- SCS/Frigette 2071140
- Autopart International CWK705135
- FACTORY AIR 33135
- Global Parts Distributors 1411290
- Apco Air 1214615
- Caterpillar 8001675
- Climatech JC1100
- Compressor Works 3705135
- Compressor Works 705135
- Compressor Works T33135
- Cool Air & Electric ED1140
- Cooling Depot 11133135
- Cooling Depot 33135
- General Motors 1132018
- General Motors 1132619
- General Motors 2724832
- UAC RD0683
- UAC RD1683
- UAC RD1683C
- Kysor 1910023
- Mei 7466M
- Navistar 712001
- Ranshu 173045
- TAAP 16351
- TAAP 16351D
- Truck Air 071815A
- Truck Air 071833A
- Omega 3723364
- ToughOne T33135
- Gilmore Products 33135
- Gilmore Products 703720
- TCW 171683
- NAPA Temp 208509
- NAPA Temp A78509
- TRP JC21600
- Air Pro/Maritta 49063
- Balkamp 208509
- Car Care AC2965
- Car Care AC2965C
- Delphi AD10070
- Murray Climate Control 33135
- Everco Heavy Duty 936525
- Pro Source 33135
- Alliance Truck Parts ABPN83319039
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Outlet Thread Size | M27x2.000 |
| Inlet Thread Size | M27x2.000 |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.472 |
| Switch Port Dia.MM | 12 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361331358 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.21 lbs (1 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty