Four Seasons 33116 A/C Receiver Drier
Aluminum Filter Drier w/o Pad Mount
$34.50
$31.85
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33116
Condition: New
UPC: 096361331167
Weight: 0.99 lbs (0.45 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 3908
- Murray 33116
- Spectra Premium 21586
- ACDelco 151561
- ACDelco 151586
- ACDelco 151598
- CFA 43100
- SCS/Frigette 207794
- Autopart International 7133116
- Autopart International CWK705032
- FACTORY AIR 33116
- Global Parts Distributors 1411280
- Global Parts Distributors 151586
- Global Parts Distributors ACD151598
- Apco Air 1170054
- Compressor Works 3705032
- Compressor Works 705032
- Cool Air & Electric ED794
- Cooling Depot 11133116V
- Cooling Depot 33116
- General Motors 1131845
- General Motors 1131975
- General Motors 2724574
- General Motors 2724680
- General Motors 88959208
- Genuine Air 708579
- UAC RD5103
- UAC RD5103C
- Ranshu 172794
- TAAP 16323
- TAAP 16323D
- Omega 3723284
- Omega 3723300
- Gilmore Products 33116
- Gilmore Products 703696
- Ready-Aire 3908
- NAPA Temp 208579
- NAPA Temp A78579
- Air Pro/Maritta 41586
- Balkamp 208579
- Car Care AC2362
- Car Care AC2362C
- Four Seasons 33116
- Murray Climate Control 33116
- Pro Source 33116
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Male Insert O-Ring |
| Material | Aluminum |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Male Insert O-Ring |
| Outlet Type | Male Insert O-Ring |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Aluminum Filter Drier w/o Pad Mount |
| New or Reman | New |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| Length MM | 177.8 |
| Inlet Dia. IN | .426 |
| Outlet MM | 9.525 |
| Outlet Fraction | 3/8 |
| Dia. MM | 76.2 |
| Inlet IN | 0.375 |
| Inlet MM | 9.525 |
| Outlet IN | .414 |
| Inlet Fraction | 3/8 |
| Overall Depth IN | 6.45 |
| Connector B Type | Male Insert O-Ring |
| Stud? | No |
| Sight Glass? | No |
| Bracket? | W/o Bracket |
| Moisture Indicator? | No |
| Dia. IN | 3.000 |
| Length IN | 7.000 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Male |
| Out Fitt Type Gen | Male |
| Pad Mount | W/O Pad Mount |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | No |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361331167 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.99 lbs (0.45 kg) |
| Package Length: | 6.5" (16.5 cm) |
| Package Width: | 3.5" (8.9 cm) |
| Package Height: | 3.8" (9.5 cm) |
1 Year Warranty