Four Seasons 33102 A/C Accumulator
Accumulator
$51.05
$38.89
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33102
Condition: New
UPC: 096361331020
Weight: 2.4 lbs (1.1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi AD10038
- Four Seasons 33102
- Murray 33102
- Spectra Premium 21624
- Spectra Premium 27868
- ACDelco 151624
- ACDelco 19188505
- CFA 43220
- SCS/Frigette 207868
- Autopart International CWK705099
- FACTORY AIR 33102
- Global Parts Distributors 1411268
- Apco Air 1211693
- Compressor Works 3705099
- Compressor Works 705099
- Compressor Works T33102
- Cool Air & Electric ED868
- Cooling Depot 11133102
- Cooling Depot 33102
- General Motors 1132002
- General Motors 19188505
- General Motors 2724830
- Magneti Marelli 1AMAC33102
- UAC RD1624
- UAC RD1624C
- Ranshu 172868
- TAAP 16345
- TAAP 16345D
- Omega 3723303
- ToughOne T33102
- Gilmore Products 33102
- Gilmore Products 703558
- Ready-Aire 4424N
- NAPA Temp 208562
- NAPA Temp A78562
- Air Pro/Maritta 49061
- Balkamp 208562
- Car Care AC2376
- Car Care AC2376C
- Murray Climate Control 33102
- Pro Source 33102
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Outlet Thread Size | M27x2.000 |
| Inlet Thread Size | M27x2.000 |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361331020 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.4 lbs (1.1 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty