Four Seasons 33096 A/C Refrigerant Suction Hose
Accumulator w/ Hose
(Product has different names depending on vehicle application)
$93.31
$70.28
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33096
Condition: New
UPC: 096361330962
Weight: 2.82 lbs (1.29 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Motorcraft YF2485
- Four Seasons 33096
- Ford F3XY19C836B
- Ford F4XY19C836B
- Ford F6XZ19C836BA
- Ford F7XZ19C836BA
- Four Seasons 4276
- Murray 33096
- Spectra Premium 192086
- ACDelco 1510192
- ACDelco 1532402
- SCS/Frigette 2071055
- Autopart International CWK707016
- FACTORY AIR 33096
- Global Parts Distributors 1411264
- Apco Air 51537
- Compressor Works 3707016
- Compressor Works 707016
- Compressor Works T33096
- Cool Air & Electric ED1055
- Cooling Depot 11133096
- Cooling Depot 33096
- General Motors 19188501
- General Motors 89001493
- Magneti Marelli 1AMAC33096
- UAC RD4276
- Ranshu 574276
- TAAP 16804
- TAAP 16804D
- Omega 3723344
- ToughOne T33096
- Gilmore Products 33096
- Gilmore Products 604546
- Ready-Aire 4276
- ToughOne or Factory Air T33096
- TCW 1610040
- NAPA Temp 208247
- NAPA Temp A78247
- Air Pro/Maritta 49057
- Balkamp 208247
- Car Care AC2274
- Car Care AC2274C
- Motorcraft YF1783
- Murray Climate Control 33096
- UAC HA9980C
- Pro Source 33096
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
- Other Names: A/C Accumulator with Hose Assembly, A/C Refrigerant Suction Hose
| Material | Aluminum |
| Type | w/ Hose |
| Outlet Type | Male Springlock |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Suction Side |
| Description | Accumulator w/ Hose Assy |
| O-Ring A Number/Desc | 24220 / Spring |
| O-Ring B Number/Desc | 24670 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 3 |
| O-Ring C Quantity | 2 |
| O-Ring C Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 15.88 |
| Outlet Fraction | 5/8 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet IN | 0.625 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Outlet IN | 0.625 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| Suction End Type | Male Springlock |
| Manifold? | w/o Manifold |
| Muffler? | w/o Muffler |
| Switch Port Quantity | 1 |
| Service Port Qty | 1 |
| Service Port Included | Yes |
| Switch Port Included | Yes |
| UPC | 096361330962 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.82 lbs (1.29 kg) |
| Package Length: | 21.3" (54 cm) |
| Package Width: | 14.3" (36.2 cm) |
| Package Height: | 6.5" (16.5 cm) |
1 Year Warranty