Four Seasons 33091 A/C Accumulator
Accumulator
$80.44
$62.51
Limited Stock
Ships: Tuesday Mar. 31st
Pick-Up: Ready in 1 Hour Tuesday Mar. 31st
Brand: Four Seasons
Stock #: 33091
Condition: New
UPC: 096361330917
Weight: 3.7 lbs (1.69 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Compressor Works 706002
- Motorcraft YF2342
- Motorcraft YF2386
- Motorcraft YF2008
- Ranshu 172855
- ACDelco 151914
- ACDelco 151847
- ACDelco 151918
- UAC RD7207SC
- Visteon 500092
- Mei 7483
- Four Seasons 33091
- Ford F4TZ19C836A
- Ford F5TZ19C836BA
- Ford F6TZ19C836AA
- Ford F6HZ19C836BA
- ACDelco 151916
- Four Seasons 4304
- Murray 33091
- Spectra Premium 0233091
- Spectra Premium 27855
- ACDelco 88919279
- CFA 42750
- FJC 11775
- SCS/Frigette 207855
- Autopart International 7133091
- Autopart International CWK706002
- FACTORY AIR 33091
- Global Parts Distributors 1411260
- Global Parts Distributors 1411850
- Apco Air 1938525
- Compressor Works 3706002
- Cool Air & Electric ED855
- Cooling Depot 11133091V
- Cooling Depot 33091
- Fleetrite ZGG712034
- General Motors 151918
- General Motors 19188497
- General Motors 88919279
- General Motors 88919350
- Magneti Marelli 1AMAC33091
- UAC RD7207
- UAC RD7207T
- Kysor 1911005
- Mei 7491
- Navistar 19453
- Red Dot 74R5069
- TAAP 16408
- TAAP 16408D
- TAAP 16460
- TAAP 16460D
- The Compressor Warehouse 177207
- Truck Air 070444A
- Omega 3723282
- Gilmore Products 33091
- Gilmore Products 604558
- Ready-Aire 4304
- Visteon 500257
- NAPA Temp 208374
- NAPA Temp A78374
- Sunair Products ARD1174
- Balkamp 208374
- Car Care AC2275
- Car Care AC2275C
- Murray Climate Control 33091
- Everco Heavy Duty 936507
- Pro Source 33091
- Alliance Truck Parts ABPN83319149
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24606 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 1 |
| O-Ring C Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 241.3 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| O-Ring D Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| Switch Port Dia. IN | 0.472 |
| O-Ring D Quantity | 1 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 12 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361330917 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 3.7 lbs (1.69 kg) |
| Package Length: | 10" (25.4 cm) |
| Package Width: | 7.6" (19.4 cm) |
| Package Height: | 6.3" (15.9 cm) |
1 Year Warranty