Four Seasons 33090 A/C Accumulator
Accumulator
$68.33
$41.74
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33090
Condition: New
UPC: 096361330900
Weight: 1.9 lbs (0.86 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Spectra Premium 22506
- ACDelco 151846
- ACDelco 88919278
- SCS/Frigette 207845
- Autopart International CWK706058
- FACTORY AIR 33090
- Global Parts Distributors 1411259
- Apco Air 1959345
- Compressor Works 3706058
- Compressor Works 706058
- Compressor Works T33090
- Cool Air & Electric ED845
- Cooling Depot 11133090
- Cooling Depot 33090
- General Motors 19188496
- General Motors 88919278
- UAC RD4305
- UAC RD4305C
- UAC RD7198
- Ford F43Z19C836A
- Ford F43Z19C836BA
- Ranshu 172845
- ToughOne T33090
- Gilmore Products 33090
- Gilmore Products 604559
- Ready-Aire 4305
- TCW 177198
- NAPA Temp 208440
- NAPA Temp A78440
- Balkamp 208440
- Car Care AC2517C
- Motorcraft YF2109
- Four Seasons 33090
- Murray 33090
- Murray Climate Control 33090
- Pro Source 33090
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24220 / Spring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 3 |
| O-Ring C Number/Desc | 24670 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 15.88 |
| Outlet Fraction | 5/8 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.472 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 12 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361330900 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.9 lbs (0.86 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 6.4" (16.2 cm) |
| Package Height: | 6.4" (16.2 cm) |
1 Year Warranty