Four Seasons 33072 A/C Accumulator
Accumulator
$62.26
$45.65
Limited Stock
Ships: Next Business Day
Pick-Up: Next Business Day
Brand: Four Seasons
Stock #: 33072
Condition: New
UPC: 096361330726
Weight: 2.29 lbs (1.05 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Motorcraft YF2439
- Four Seasons 33072
- Car Care AC2803SC
- Motorcraft YF2173
- Four Seasons 4310
- Murray 33072
- Spectra Premium 27904
- ACDelco 151843
- ACDelco 151911
- CFA 42850
- FJC 11777
- SCS/Frigette 207940
- Autopart International CWK706036
- FACTORY AIR 33072
- Global Parts Distributors 1411256
- Apco Air 1944735
- Compressor Works 3706036
- Compressor Works 706036
- Compressor Works T33072
- Cool Air & Electric ED940
- Cooling Depot 11133072
- Cooling Depot 33072
- General Motors 151911
- General Motors 19188493
- General Motors 88919275
- General Motors 88919343
- Magneti Marelli 1AMAC33072
- UAC RD2173C
- UAC RD2173T
- Ford F49Z19C836B
- Mei 7484
- Nippendenso 4788503
- Ranshu 172940
- TAAP 16448
- TAAP 16448D
- Truck Air 070450A
- Omega 3723383
- ToughOne T33072
- Gilmore Products 33072
- Gilmore Products 604567
- Ready-Aire 4310
- NAPA Temp 208409
- NAPA Temp A78409
- Air Pro/Maritta 49042
- Balkamp 208409
- Car Care AC2803
- Car Care AC2803C
- Car Care AC2803S
- Murray Climate Control 33072
- Everco Heavy Duty 936518
- Pro Source 33072
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24222 / Spring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 3 |
| O-Ring C Number/Desc | 24672 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 15.88 |
| Outlet Fraction | 5/8 |
| Dia. MM | 88.9 |
| O-Ring D Number/Desc | 24220 / Spring |
| Switch Port Dia. IN | 0.472 |
| O-Ring D Quantity | 1 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Switch Port Dia.MM | 12 |
| O-Ring E Number/Desc | 24670 / O-Ring |
| O-Ring E Quantity | 3 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361330726 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.29 lbs (1.05 kg) |
| Package Length: | 10" (25.4 cm) |
| Package Width: | 7.6" (19.4 cm) |
| Package Height: | 6.3" (15.9 cm) |
1 Year Warranty