Four Seasons 33070 A/C Accumulator
Accumulator
$79.65
$56.37
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33070
Condition: New
UPC: 096361330702
Weight: 2.75 lbs (1.25 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 33070
- Four Seasons 4240
- Murray 33070
- Spectra Premium 22505
- Spectra Premium 27851
- Spectra Premium YF1521
- ACDelco 151841
- ACDelco 88919273
- Autostar 42650
- CFA 42650
- SCS/Frigette 207851
- Autopart International CWK706057
- FACTORY AIR 33070
- Global Parts Distributors 1411254
- Apco Air 1940717
- Compressor Works 3706057
- Compressor Works 706057
- Compressor Works T33070
- Cool Air & Electric ED851
- Cooling Depot 11133070
- Cooling Depot 33070
- General Motors 19188491
- General Motors 88919273
- UAC RD7213
- UAC RD7213C
- Ford E92Z19C836A
- Ranshu 172851
- TAAP 16497
- TAAP 16497D
- Omega 3723336
- ToughOne T33070
- Gilmore Products 33070
- Gilmore Products 604537
- Ready-Aire 4240
- TCW 177213
- NAPA Temp 208343
- NAPA Temp A78343
- Air Pro/Maritta 41521
- Balkamp 208343
- Car Care AC2272
- Car Care AC2272C
- Motorcraft YF1521
- Murray Climate Control 33070
- Pro Source 33070
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24220 / Spring |
| O-Ring B Number/Desc | 24670 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 3 |
| O-Ring C Quantity | 1 |
| O-Ring C Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 203.2 |
| Outlet MM | 15.88 |
| Outlet Fraction | 5/8 |
| Dia. MM | 88.9 |
| O-Ring D Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| O-Ring D Quantity | 1 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361330702 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.75 lbs (1.25 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 6.4" (16.2 cm) |
| Package Height: | 6.4" (16.2 cm) |
1 Year Warranty