Four Seasons 33062 A/C Accumulator
Accumulator
$97.80
$70.15
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33062
Condition: New
UPC: 096361330627
Weight: 2.25 lbs (1.03 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Murray 33062
- Spectra Premium YF1499
- ACDelco 1510112
- SCS/Frigette 2071147
- Autopart International CWK705138
- FACTORY AIR 33062
- Apco Air 1919532
- Compressor Works 3705138
- Compressor Works 408393
- Compressor Works 705138
- Compressor Works T33062
- Cool Air & Electric ED1147
- Cooling Depot 11133062
- Cooling Depot 33062
- General Motors 19188484
- General Motors 88999509
- Ford E7ZZ19C836A
- Ford E8ZZ19C836CA
- Ranshu 172719
- ToughOne T33062
- Gilmore Products 33062
- Gilmore Products 606512
- Ready-Aire 4208B
- Ready-Aire 4213B
- ToughOne or Factory Air T33062
- NAPA Temp 408393
- NAPA Temp A78393
- Balkamp 408393
- Car Care AC2960C
- Motorcraft YF1051
- Motorcraft YF998
- Four Seasons 33062
- Murray Climate Control 33062
- Pro Source 33062
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 203.2 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 12 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361330627 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.25 lbs (1.03 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 6.4" (16.2 cm) |
| Package Height: | 6.4" (16.2 cm) |
1 Year Warranty