Four Seasons 33052 A/C Accumulator
Accumulator
$69.03
$45.65
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33052
Condition: New
UPC: 096361330528
Weight: 2.78 lbs (1.27 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Compressor Works 706020
- Motorcraft YF1789
- ACDelco 151827
- UAC RD1789SC
- Four Seasons 33052
- Ford F2CZ19C836EA
- Ford F2CZ19C836A
- Four Seasons 4259
- Murray 33052
- Spectra Premium 22507
- Spectra Premium 27757
- ACDelco 88919259
- CFA 42740
- FJC 11765
- SCS/Frigette 207757
- Autopart International 7133052
- Autopart International CWK706020
- FACTORY AIR 33052
- Global Parts Distributors 1411240
- Apco Air 1940352
- Compressor Works 3706020
- Cool Air & Electric ED757
- Cooling Depot 11133052V
- Cooling Depot 33052
- General Motors 19188474
- General Motors 88919259
- Genuine Air 708352
- Magneti Marelli 1AMAC33052
- UAC RD1789
- UAC RD1789T
- Ranshu 172757
- TAAP 16405
- TAAP 16405D
- Omega 3713456
- Gilmore Products 33052
- Gilmore Products 604534
- Ready-Aire 4259
- NAPA Temp 208352
- NAPA Temp A5845
- Air Pro/Maritta 41789
- Balkamp 208352
- Car Care AC2286
- Car Care AC2286C
- Murray Climate Control 33052
- Pro Source 33052
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24220 / Spring |
| O-Ring B Number/Desc | 24670 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 3 |
| O-Ring C Quantity | 2 |
| O-Ring C Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 266.7 |
| Outlet MM | 15.88 |
| Outlet Fraction | 5/8 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 12 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361330528 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.78 lbs (1.27 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 5.1" (13 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty