Four Seasons 33051 A/C Accumulator
Accumulator
$64.63
$58.13
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33051
Condition: New
UPC: 096361330511
Weight: 3.04 lbs (1.39 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- UAC RD7201C
- NAPA Temp 208358
- Kysor 1911006
- SCS/Frigette 207856
- ACDelco 151826
- Ranshu 172856
- Four Seasons 33051
- Compressor Works 706032
- Balkamp 208358
- Car Care AC2297
- Car Care AC2297C
- Four Seasons 4245
- Murray 33051
- Spectra Premium 21623
- ACDelco 88919258
- Autostar 42620
- CFA 42620
- FJC 11757
- Autopart International CWK706032
- FACTORY AIR 33051
- Global Parts Distributors 1411239
- Apco Air 1936334
- Bergstrom 526083
- Compressor Works 3706032
- Compressor Works T33051
- Cool Air & Electric ED856
- Cooling Depot 11133051
- Cooling Depot 33051
- General Motors 19188473
- General Motors 88919258
- Magneti Marelli 1AMAC33051
- UAC RD7201
- Ford F0TZ19C836A
- Ford FOTZ19C836C
- Mei 7474
- TAAP 16421
- TAAP 16421D
- Truck Air 070442A
- Omega 3723269
- ToughOne T33051
- Gilmore Products 33051
- Gilmore Products 604543
- Ready-Aire 4245
- TCW 177201
- NAPA Temp A5884
- Murray Climate Control 33051
- Everco Heavy Duty 936506
- Pro Source 33051
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24222 / Spring |
| O-Ring B Number/Desc | 24672 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 3 |
| O-Ring C Quantity | 2 |
| O-Ring C Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 266.7 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| O-Ring D Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| O-Ring D Quantity | 2 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361330511 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 3.04 lbs (1.39 kg) |
| Package Length: | 10" (25.4 cm) |
| Package Width: | 7.6" (19.4 cm) |
| Package Height: | 6.3" (15.9 cm) |
1 Year Warranty