Four Seasons 33049 A/C Accumulator
Accumulator
$99.05
$66.60
In Stock
Ships: Today, Apr. 1st
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Four Seasons
Stock #: 33049
Condition: New
UPC: 096361330498
Weight: 5.15 lbs (2.35 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Autopart International CWK706076
- FACTORY AIR 33049
- Global Parts Distributors 1411237
- Apco Air 1959710
- Bergstrom 526112
- Caterpillar 8001421
- Caterpillar 8101110
- Climatech JC2155
- Compressor Works 3706076
- Compressor Works 706076
- Compressor Works T33049
- Cooling Depot 11133049
- Cooling Depot 33049
- Fleetrite ZGG19453
- General Motors 19188471
- UAC RD10160C
- Ford 4C4H19C808AA
- Ford F6HH19E647AA
- Ford F6HZ19C836A
- Ford F7HH19E647AB
- Kysor 1911013
- Mei 7491G
- Mei 7493
- Mei 7493F
- Mei 7493G
- Navistar 2603036C91
- Ranshu 171013
- Red Dot 74R5095
- Red Dot RD5115460
- Red Dot RD5115460P
- TAAP 16513
- TAAP 16513D
- Truck Air 070437A
- Truck Air 070437F
- Truck Air 070437G
- White/Volvo BSM610035
- Omega 3723438
- Mack 4379RD5115460P
- Freightliner Trucks ABPN83319309
- ToughOne T33049
- Gilmore Products 33049
- Gilmore Products 604583
- TCW 1710160
- Coolpoint 8001421
- NAPA Temp 208419
- NAPA Temp 936520
- NAPA Temp A78419
- TRP JC21550
- Sunair Products ARD1037
- Road Choice RDP1110
- Balkamp 936520
- Motorcraft YF2236
- Four Seasons 33049
- Murray 33049
- ACDelco 1510757
- Murray Climate Control 33049
- Everco Heavy Duty 936520
- Freightliner Trucks ABPN833723438
- Pro Source 33049
- Alliance Truck Parts ABPN83319309
- Alliance Truck Parts 83319309
- Alliance Truck Parts ABPN83319259
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24606 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 1 |
| O-Ring C Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 203.2 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| O-Ring D Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| Switch Port Dia. IN | 0.472 |
| O-Ring D Quantity | 1 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 12 |
| O-Ring E Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| O-Ring E Quantity | 2 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361330498 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 5.15 lbs (2.35 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Height: | 6.5" (16.5 cm) |
1 Year Warranty