Four Seasons 33033 A/C Accumulator
Accumulator
$84.87
$68.82
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33033
Condition: New
UPC: 096361330337
Weight: 1.59 lbs (0.73 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Spectra Premium 27779
- ACDelco 1510181
- ACDelco 88999484
- SCS/Frigette 207779
- Autopart International CWK705093
- FACTORY AIR 33033
- Global Parts Distributors 1411234
- Apco Air 467694
- Chrysler 8936002162
- Compressor Works 3705093
- Compressor Works 705093
- Cool Air & Electric ED779
- Cooling Depot 11133033
- Cooling Depot 33033
- General Motors 19188467
- General Motors 88999484
- UAC HA112364
- UAC RD11329
- UAC RD3180
- Ranshu 172779
- TAAP 16203
- TAAP 16220
- TAAP 16220D
- Gilmore Products 103123
- Gilmore Products 33033
- ToughOne or Factory Air T33033
- TCW 173180
- NAPA Temp 208433
- NAPA Temp A7564
- Balkamp 208433
- Car Care AC2157
- Car Care AC2157C
- Four Seasons 33033
- Murray 33033
- Murray Climate Control 33033
- Pro Source 33033
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 11012 / Hose Clamp |
| O-Ring B Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 1 |
| O-Ring C Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| O-Ring D Number/Desc | 24650 / O-Ring |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| O-Ring D Quantity | 1 |
| Inlet MM | 15.88 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| UPC | 096361330337 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.59 lbs (0.73 kg) |
| Package Length: | 11.9" (30.2 cm) |
| Package Width: | 6.9" (17.5 cm) |
| Package Height: | 5.8" (14.6 cm) |
1 Year Warranty