Cardone Ultra 18-P4840 Disc Brake Caliper
Remanufactured Unloaded Caliper w/Bracket
Call for Pricing
Out of Stock
Brand: Cardone Ultra
Stock #: 18P4840
Condition: New
Made in USA
UPC: 884548165144
Weight: 10.78 lbs (4.91 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- OEM Part Number 53540TA0A01
- MAS Industries TO59162
- Qualis ES800459
- Beck/Arnley 1015945
- AutoZone ES800459
- Raybestos Chassis 4012273
- Delphi TA2785
- TRW Steering and Suspension Parts JTE7635
- TRW Steering and Suspension Parts JTE913
- NAPA Chassis Parts 2693610
- OEM Part Number 53540SXSA01
- OEM Part Number 53540SXSA02
- MOOG Chassis Products ES262R
- OEM Part Number 185121R91
- OEM Part Number 185120R91
- OEM Part Number 459309C91
- Ingalls Engineering IES392R
- Beck/Arnley 1015945
- MOOG ES262R
- Mercury 3W1Z2B120AA
- Mercury 3W1Z2B120AB
- Mercury 6W1Z2B120AA
- Ford 3W1Z2B120AA
- Ford 3W1Z2B120AB
- Ford 3W7Z2B120AA
- Ford 6W1Z2B120AA
- Ford 7W7Z2B120A
- Lincoln 3W1Z2B120AA
- Lincoln 3W1Z2B120AB
- Lincoln 3W7Z2B120AA
- Lincoln 6W1Z2B120AA
- Mercury 7W1Z2B120A
- Mercury 7W7Z2B120A
- Ford 7W1Z2B120A
- Lincoln 7W1Z2B120A
- Lincoln 7W7Z2B120A
- A plastic cap plug protects every brake port thread to ensure a trouble free installation.
- An exclusive silver weather-proof coating that stops rust from forming, maintaining a showroom appearance.
- As a remanufactured Original Equipment part, this unit guarantees a perfect vehicle fit.
- Mounting bracket is included where applicable for a hassle-free installation.
- New banjo bolts are included where applicable to ensure a perfect fit and quick installation.
- New bleeder screws provide trouble-free bleeding and a positive seal.
- New stainless steel hardware clips and new mounting pins are included where applicable.
- New washers are included where applicable for a proper seal.
- Our remanufacturing process is earth-friendly, as it reduces the energy and raw material needed to make a new part by 80%.
- Pistons are durable, resistant to cracking or pitting and handle great loads.
- Rubber seals are replaced with new high temperature EPDM rubber for extended life and optimum performance.
- Expertly remanufactured to rigorous quality and performance standards, all CARDONE Ultra Premium Calipers are equipped with brand-new, premium components to guarantee exceptional longevity and reliability. The exclusive weather-proof silver coating effectively prevents rust and corrosion, lengthening product life and maintaining a premium appearance. All brake calipers are 100% pressure-tested to deliver consistent, industry-leading braking performance. Each unit arrives with a complete set of brand-new hardware for a simple, complete installation. Caliper bracket is included when applicable.
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Inlet Port Size | 0.375 |
| Inlet Port Size | 9.521 |
| Product Condition | Remanufactured |
| Package Contents | Caliper; Instruction Sheet; Bracket; Hardware Kit |
| E-Waste | No |
| FAQ_Q1 | Can I switch out a Phenolic Piston Caliper for a Steel Piston Caliper or vice versa? |
| FAA_A1 | Not recommended. The O.E. manufacturers specified steel or phenolic pistons based on the intended use of the vehicle. It is recommended that the installer follow the manufacturer’s recommendations. |
| FAQ_Q2 | What type of fluid should I use: DOT 3, DOT 4, or DOT 5? |
| FAA_A2 | As a rule, always use brake fluid recommended by O.E. The fluid type is stamped on the master cylinder reservoir lid. Always use new fluid in a sealed container. |
| FAQ_Q3 | Car pulls to one side during braking. Why? |
| FAA_A3 | Inspect both calipers for binding or sticky slides or pins. Also ensure that brake hoses are not collapsed or restricted and inspect steering/suspension components for proper operation. |
| FAQ_Q4 | Brakes squeal all of the time. What's causing the squeal? |
| FAA_A4 | Brake squeal can be caused by improper installation of the brake pads, improperly installed brake hardware and improper brake rotor finish. |
| FAQ_Q5 | Could calipers be the cause of a low brake pedal? |
| FAA_A5 | A symptom of a low brake pedal is usually caused by air in the system, misadjusted rear brake shoes, deteriorated brake hose(s) or a defective master cylinder. |
| FAQ_Q6 | What type of grease is used on floating caliper mounting pins? |
| FAA_A6 | A silicone grease is used on floating caliper mounting pins. |
| FAQ_Q7 | Do all of your Calipers come with the new hardware and a mounting bracket for installation? |
| FAA_A7 | New hardware is included with all of our Calipers however the mounting bracket is an added option depending on part number and application. Mounting Brackets are also sold separately for most applications. |
| "Contains Electronic Components"Â | No |
| "Does it require SDS" | No |
| "Is item a chemical" | No |
| "Is or contains a battery" | No |
| "Is or contains a bulb" | No |
| "Is Prop Sixty Five Affected" | No |
| "Is the item CARB affected" | No |
| UPC | 884548165144 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 10.78 lbs (4.91 kg) |
| Package Length: | 10.8" (27.3 cm) |
| Package Width: | 7.1" (18.1 cm) |
| Package Height: | 6.5" (16.5 cm) |
1 Year Warranty