Cardone Select 82-1352 Power Window Motor
New Power Window Motor
$132.38
$86.54
Out of Stock
Brand: Cardone Select
Stock #: 821352
Condition: New
UPC: 884548004917
Weight: 1.5 lbs (0.69 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercury F3XY1223395A
- Mercury F3XY1223395C
- Mercury F5XY1223395A
- Mercury F7XZ1223395A
- Infiniti 8073110Y00
- Infiniti 8073110Y02
- Infiniti 8273110Y00
- Infiniti 8273110Y02
- Nissan 807310B000
- Nissan 807310B011
- Nissan 807310B012
- Nissan 807311E400
- Nissan 8073151E02
- Nissan 827311E400
- Nissan 8273151E02
- Infiniti 8073150J00
- Infiniti 8073150J16
- Nissan 807300M001
- Nissan 8073140U00
- Nissan 827310M001
- Infiniti 807300W200
- Infiniti 807300W205
- Infiniti 807303J105
- Infiniti 8073040U00
- Infiniti 8073040U05
- Infiniti 827300W200
- Infiniti 8273040U00
- Nissan 807300W200
- Nissan 807300W205
- Nissan 807300Z800
- Nissan 8073040U00
- Nissan 8272040U10
- Nissan 827300M001
- Nissan 827300W200
- Nissan 827300W205
- Nissan 827300Z400
- Nissan 827302S721
- Nissan 8273040U00
- Nissan 8273040U05
- Nissan 827309E010
- Nissan 8273183G10
- Nissan 8273183P00
- Nissan 82731D9000
- Infiniti 807300W300
- Infiniti 827300W30A
- Nissan 807300W300
- Nissan 807304Z300
- Nissan 807304Z305
- Nissan 807305M000
- Nissan 827300W30A
- Nissan 827307Z005
- Nissan 827307Z800
- Nissan 827307Z805
- Nissan 807315100
- Nissan 827315100
- Every motor is assembled with the precise amount of lubricant to ensure quiet operation and long life.
- Brushes are precisely designed to ensure armature and contacts are properly matched.
- Load testing ensures guaranteed performance every time.
- Magnets deliver the right amount of torque needed to withstand extreme weather conditions and to compensate for other worn components in the window lift system.
- Units are designed with extra torque motors to prevent premature failure resulting from improperly lubricated window lift regulators.
- Building on decades of experience using reverse engineering to remanufacture automotive wiper motors, CARDONE engineers have meticulously designed our CARDONE New Window Lift Motors as an improvement over the original design. Our motor gears are designed with a stronger, less brittle material to prevent premature wear, striping and breakage €“ resulting in a product you can trust for the long haul.
- Designed with a stronger, less brittle material than O.E. to prevent premature wear, striping and breakage.
| Attachment Method | Bolt On |
| Contains Electronic Components? | No |
| E-Waste | No |
| Gear Supplied | Yes |
| Is item a chemical? | No |
| Is or contains a battery? | No |
| Is or contains a bulb? | No |
| Is the item CARB affected? | No |
| Number of Mounting Holes | 3 |
| Package Contents | Window Lift Motor; Instruction Sheet |
| Product Condition | New |
| Prop 65 | No |
| SDS Required | No |
| Window Motor Use Location | Front Right; Rear Right |
| UPC | 884548004917 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.5 lbs (0.69 kg) |
| Package Length: | 4.5" (11.4 cm) |
| Package Width: | 4.1" (10.5 cm) |
| Package Height: | 7.3" (18.4 cm) |
1 Year Warranty