Cardone Select 3R-905 Power Steering Reservoir
New Power Steering Reservoir
$83.02
Out of Stock
Brand: Cardone Select
Stock #: 3R905
Condition: New
UPC: 00884548244122
Weight: 1.41 lbs (0.64 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Ford 3C3Z3A697AB
- Power Steering Pumps are often misdiagnosed as the culprit for noise or lack of pressure, when the actual cause is a clogged remote reservoir. CARDONE New Power Steering Reservoirs offer the option of a stand-alone replacement as well as a complement to a full power steering pump replacement. Each unit strictly follows the O.E. design, includes a reservoir cap and is 100% tested to ensure proper fit and function.
- 100% testing ensures leak-free performance.
- Designed to match O.E. fit, function and performance.
- Manufactured from O.E. grade material for strength and durability.
- Resistant to cracking caused by the high temperatures in the engine compartment.
- Reservoirs with integrated filter have the same filtration efficiency as O.E.
| Contains Electronic Components? | No |
| E-Waste | No |
| FAA_A1 | One common cause for leaks is cracking on the main body of the reservoir or hose tubes due to prolonged exposure to engine compartment temperatures and vibration. Check the outlet and fluid return hoses attached to the reservoir to determine if they are the cause of the leak. |
| FAA_A2 | Most manufacturers recommend replacing hoses approximately every 4 years, depending on the use of the vehicle and condition of the system. The external condition of the hose may be an indicator for replacement, however it is best to validate by inspecting fluid condition and color. If debris is seen in the fluid and the fluid color is grey or black, the likely source of the debris is an internal breakdown of hoses. Refer to a vehicle specific O.E. service manual for steps on replacing hoses and fluid. |
| FAA_A3 | Foaming fluid is caused by air that is trapped in the power steering system. The air pockets must be bled from the system. Air that is left in the power steering system can lead to noise and cavitation of the fluid which eventually causes damage to the pump. |
| FAA_A4 | Depending on the vehicle, the reservoir can be located behind the engine on the firewall, mounted on an inner fender adjacent to the pump or bracketed near or directly on the power steering pump. |
| FAQ_Q1 | What caused my original reservoir to leak? |
| FAQ_Q2 | Should I replace the power steering system hoses and fluid? |
| FAQ_Q3 | The fluid is foaming in the replacement reservoir. Why? |
| FAQ_Q4 | Where is the power steering pump reservoir typically located on a vehicle? |
| Is item a chemical? | No |
| Is or contains a battery? | No |
| Is or contains a bulb? | No |
| Is the item CARB affected? | No |
| Package Contents | Reservoir |
| Product Condition | New |
| Prop 65 | No |
| SDS Required | No |
| UPC | 00884548244122 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.41 lbs (0.64 kg) |
| Package Length: | 10.8" (27.3 cm) |
| Package Width: | 7.1" (18.1 cm) |
| Package Height: | 6.5" (16.5 cm) |
1 Year Warranty