Cardone Select 2N-976 Turbocharger
Turbocharger
Call for Pricing
Out of Stock
Brand: Cardone Select
Stock #: 2N976
Condition: New
UPC: 00884548362659
Weight: 39.01 lbs (17.73 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- International Harvester (IHC) 10R1065
- International Harvester (IHC) 10R2962
- International Harvester (IHC) 2221133
- International Harvester (IHC) 2616857
- International Harvester (IHC) 7329150001
- International Harvester (IHC) 7329150003
- Western Star 10R1065
- Western Star 10R2962
- Western Star 2221133
- Western Star 2616857
- Western Star 7329150001
- Western Star 7329150003
- Freightliner Trucks 10R1065
- Freightliner Trucks 10R2962
- Freightliner Trucks 2221133
- Freightliner Trucks 2616857
- Freightliner Trucks 7329150001
- Freightliner Trucks 7329150003
- Kenworth 10R1065
- Kenworth 10R2962
- Kenworth 2221133
- Kenworth 2616857
- Kenworth 7329150001
- Kenworth 7329150003
- Peterbilt 10R1065
- Peterbilt 10R2962
- Peterbilt 2221133
- Peterbilt 2616857
- Peterbilt 7329150001
- Peterbilt 7329150003
- CARDONE 100% New Turbochargers meet the growing demand for maximum vehicle performance with optimal fuel efficiency. Every CARDONE Turbocharger has been designed and tested to guarantee O.E. fit and performance. Your vehicle will be back to peak performance with these brand-new, direct-replacement turbochargers.
| Product Condition | New |
| FAQs | Do I need to replace the engine oil at regular intervals? |
| FAQs | Yes, most turbocharger failures are caused by oil starvation from old or contaminated oil. |
| FAQs | Can the turbocharger fail if a foreign object is sucked in? |
| FAQs | Yes, replacing the air filter and cleaning entire air and exhaust system will prevent damage to the fragile blades on the turbocharger wheels. |
| FAQs | Do I need to let the engine cool off before shutting down? |
| FAQs | Yes, cutting off the supply of fresh oil to a hot turbocharger can cause oil coking. |
| FAQs | Do your aftermarket turbochargers meet emission regulations? |
| FAQs | Yes, all turbochargers are engineered to match O.E. performance and comply with all federal regulations. |
| Features and Benefits | 100% dynamic balancing of compressor wheels, turbine shaft/wheel assemblies and complete rotating assembly guarantees proper operation and extends unit life. |
| Features and Benefits | Unit comes with the required gaskets and mounting hardware for easy installation. |
| Features and Benefits | Meets or exceeds O.E. performance. |
| Features and Benefits | Unit comes with a pre-lube syringe to ensure product protection during installation. |
| Features and Benefits | Manufactured with 100% new components and tested to ensure trouble-free operation. |
| Package Contents | Turbocharger, Gasket(s), Syringe, Instruction Sheet |
| Turbocharger Cooling Method | Oil |
| Wastegate Actuator Included | Yes |
| E-Waste | Yes |
| Mounting Bracket Included | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Material | Steel;Aluminum |
| Bearing Type | Journal |
| UPC | 00884548362659 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 39.01 lbs (17.73 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 15.3" (38.7 cm) |
| Package Height: | 12.9" (32.7 cm) |
1 Year Warranty