Cardone Select 2N-605 Turbocharger
Turbocharger
$1,319.03
Out of Stock
Brand: Cardone Select
Stock #: 2N605
Condition: New
UPC: 00884548308831
Weight: 55.01 lbs (25 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Ford 23515635
- Ford 4667135001
- International Harvester (IHC) 23515635
- International Harvester (IHC) 4667135001
- Western Star 23515635
- Western Star 4667135001
- Autocar LLC 23515635
- Autocar LLC 4667135001
- Mack 23515635
- Mack 4667135001
- FREIGHTLINER 23515635
- FREIGHTLINER 4667135001
- Kenworth 23515635
- Kenworth 4667135001
- Peterbilt 23515635
- Peterbilt 4667135001
- Advance Mixer 23515635
- Advance Mixer 4667135001
- Autocar 23515635
- Autocar 4667135001
- Freightliner Trucks 23515635
- Freightliner Trucks 4667135001
- CARDONE 100% New Turbochargers meet the growing demand for maximum vehicle performance with optimal fuel efficiency. Every CARDONE Turbocharger has been designed and tested to guarantee O.E. fit and performance. Your vehicle will be back to peak performance with these brand-new, direct-replacement turbochargers.
| Product Condition | New |
| FAQs | Do I need to replace the engine oil at regular intervals? |
| FAQs | Yes, most turbocharger failures are caused by oil starvation from old or contaminated oil. |
| FAQs | Can the turbocharger fail if a foreign object is sucked in? |
| FAQs | Yes, replacing the air filter and cleaning entire air and exhaust system will prevent damage to the fragile blades on the turbocharger wheels. |
| FAQs | Do I need to let the engine cool off before shutting down? |
| FAQs | Yes, cutting off the supply of fresh oil to a hot turbocharger can cause oil coking. |
| FAQs | Do your aftermarket turbochargers meet emission regulations? |
| FAQs | Yes, all turbochargers are engineered to match O.E. performance and comply with all federal regulations. |
| Features and Benefits | 100% dynamic balancing of compressor wheels, turbine shaft/wheel assemblies and complete rotating assembly guarantees proper operation and extends unit life. |
| Features and Benefits | Unit comes with the required gaskets and mounting hardware for easy installation. |
| Features and Benefits | Meets or exceeds O.E. performance. |
| Features and Benefits | Unit comes with a pre-lube syringe to ensure product protection during installation. |
| Features and Benefits | Manufactured with 100% new components and tested to ensure trouble-free operation. |
| Package Contents | Turbocharger; Gasket; Syringe |
| Turbocharger Cooling Method | Oil & Coolant |
| Wastegate Actuator Included | No |
| E-Waste | No |
| Gasket or Seal Included | Yes |
| Mounting Bracket Included | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Material | Steel;Aluminum |
| Bearing Type | Journal |
| UPC | 00884548308831 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 55.01 lbs (25 kg) |
| Package Length: | 18.3" (46.4 cm) |
| Package Width: | 22.8" (57.8 cm) |
| Package Height: | 15.3" (38.7 cm) |
1 Year Warranty