| Product Condition | New |
| FAQs | Do I need to replace the engine oil at regular intervals? |
| FAQs | Yes, most turbocharger failures are caused by oil starvation from old or contaminated oil. |
| FAQs | Can the turbocharger fail if a foreign object is sucked in? |
| FAQs | Yes, replacing the air filter and cleaning entire air and exhaust system will prevent damage to the fragile blades on the turbocharger wheels. |
| FAQs | Do I need to let the engine cool off before shutting down? |
| FAQs | Yes, cutting off the supply of fresh oil to a hot turbocharger can cause oil coking. |
| FAQs | Do your aftermarket turbochargers meet emission regulations? |
| FAQs | Yes, all turbochargers are engineered to match O.E. performance and comply with all federal regulations. |
| Features and Benefits | 100% dynamic balancing of compressor wheels, turbine shaft/wheel assemblies and complete rotating assembly guarantees proper operation and extends unit life. |
| Features and Benefits | Unit comes with the required gaskets and mounting hardware for easy installation. |
| Features and Benefits | Meets or exceeds O.E. performance. |
| Features and Benefits | Unit comes with a pre-lube syringe to ensure product protection during installation. |
| Features and Benefits | Manufactured with 100% new components and tested to ensure trouble-free operation. |
| Package Contents | Turbocharger, Instruction sheets, Gaskets, Washers, Studs, Syringe |
| Turbocharger Cooling Method | Oil & Coolant |
| Wastegate Actuator Included | Yes |
| E-Waste | No |
| Gasket or Seal Included | Yes |
| Mounting Bracket Included | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Material | Steel;Aluminum |
| Bearing Type | Journal |
| UPC | 00884548261204 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 12 lbs (5.46 kg) |
| Package Length: | 14" (35.6 cm) |
| Package Width: | 9.8" (24.8 cm) |
| Package Height: | 8.9" (22.5 cm) |