BWD PT1197 Headlight Switch Connector
A/C Control Module Connector
(Product has different names depending on vehicle application)
$55.22
Out of Stock
Brand: BWD
Stock #: PT1197
Condition: New
UPC: 025623248653
Weight: 0.17 lbs (0.08 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PT2266
- ACDelco PT3923
- General Motors 12125665
- General Motors 13583923
- Airtex 1P1633
- Dorman 645-784
- Standard Ignition S-1699
- Wells 1001
- CARQUEST Premium By WELLS 57-5414
- CARQUEST Premium By WELLS 575414
- Dorman 645784
- Standard Ignition S1699
- Echlin EC1196
- Duralast 1001
- Duralast CONB10336
- Decades of industry leading research and development focused on meeting the technician's needs
- Offering hundreds of high-quality pigtails and sockets for nearly every electrical job
- Utilizing high grade materials to ensure peak conductivity and perfect connections
- With industry leading expertise, when original equipment fails our products are designed to fix the inherent failure issues
- Other Names: Air Suspension Switch Connector, Audio Control Module Connector, Auto Trans Control Solenoid Connector, Auto Trans Shift Lock Control Solenoid Relay Connector, Auto Trans Wire Harness Connector, Body Wiring Harness Connector, Brake Fluid Level Sensor Connector, Console Harness Connector, Courtesy Light Connector, Cruise Control Servo Connector, Dome Lamp Connector, Door Ajar Chime Connector, Door Harness Connector, Door Lock Module Connector, Door Lock Switch Connector, Door Mirror Connector, Emergency Vehicle Lamp Connector, Emergency Vehicle Lamp Switch Connector, Fog Light Switch Connector, Hazard Warning Switch Connector, Headlight Dimmer Switch Connector, Headlight Switch Connector, Heated Seat Module Connector, HVAC Blower Switch Connector, HVAC Control Module Connector, Information Display Module Connector, Instrument Panel Dimmer Switch Connector, Instrument Panel Harness Connector, Interior Light Switch Connector, Keyless Entry Module Connector, License Lamp Connector, Parking Light Connector, Power Mirror Switch Connector, Power Seat Control Module Connector, Power Seat Harness Connector, Power Seat Switch Connector, Reading Lamp Connector, Rear Lamp Harness Connector, Shift Interlock Switch Connector, Sunroof Wiring Harness Connector, Suspension Self-Leveling Wiring Harness Connector, Tail Light Connector, Tailgate Wiring Harness Extension Connector, Turn Signal Switch Connector, Windshield Wiper Pulse Control Module Connector, Windshield Wiper Switch Connector
| Connector Gender | Male |
| Terminal Quantity | 6 |
| Terminal Type | Blade |
| Attachment Method | Push On |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Shape | Rectangle |
| Terminal Gender | Female |
| Material | Plastic |
| Wiring Harness Included | Yes |
| Wire Quantity | 6 |
| Water Resistant | No |
| Wiring Harness Length (in) | 17 |
| Wiring Harness Length (mm) | 431.8 |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer. |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Dust Shield Included | No |
| Contents | Includes Butt Splices |
| Length - Inches | 0.75 |
| Contact Terminal Material | Metal |
| Number of wires | 6 |
| Bend Angle (Deg.) | 0 |
| Number Of Splice Connectors Includ | 6 |
| Splice Connectors Included | Yes |
| Weatherproof Sealed | Yes |
| Wire Gauge (ga) | 18 |
| UPC | 025623248653 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.17 lbs (0.08 kg) |
| Package Length: | 2.2" (5.5 cm) |
| Package Width: | 1.9" (4.9 cm) |
| Package Height: | 4.1" (10.5 cm) |
1 Year Warranty