BWD MA1010 Mass Air Flow Sensor
MASS AIR FLOW
$227.80
Out of Stock
Brand: BWD
Stock #: MA1010
Condition: New
UPC: 727943266682
Weight: 0.97 lbs (0.44 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi AF10155
- Hitachi Automotive MAF0019
- Ford F5VY12B579B
- Ford F5VZ12B579BARM
- Cardone Reman 74-9525
- Cardone Reman 86-9525
- Walker Products 2451036
- Walker Products 2452036
- Airtex 5S2676
- Dorman 917-840
- Standard Ignition MAS0126
- Wells SU2151
- CARQUEST Premium By WELLS 64-1536
- Motorad 1MF380
- Motorad 3MF126
- Walker Products 2451036
- Walker Products 2452036
- CARQUEST Premium By WELLS 641536
- Cardone Reman 749525
- Cardone Reman 869525
- Dorman 917840
- Spectra Premium MA167
- Echlin 2-14110
- Duralast DL-3059
- Duralast DL-6075
- Duralast SU2151
- BSE New MF0885N
- WAI MAF10155T
- BSE New MF0885
- Duralast DL3059
- Duralast DL6075
- NGK MG0054
- SKP SK2451036
- SKP SK2452036
- 100% computer-tested to ensure the ECU receives accurate airflow readings under hard engine conditions, which are required to balance and deliver the correct air/fuel ratio to the engine in order to achieve clean burns
- 100% new, never remanufactured, so there's no leftover debris that can cause sensor failure
- Each of our mass air flow sensors is 100% newly manufactured to offer a better alternative to remanufactured sensors, which often contain left over debris contamination that ultimately leads to sensor failure.
- Each sensor is 100% air flow tested to ensure ideal performance under harsh and unforgiving engine conditions.
- Every one of our sensors is manufactured to strict OE specifications to ensure the part you receive will outperform other air flow sensors found in the aftermarket.
- Manufactured to strict quality standards to ensure each part outperforms other air flow sensors in aftermarket
- Our newly manufactured mass air flow sensors provide your vehicle's ECU with accurate air flow readings, which are required to balance and deliver the correct air/fuel ratio to the engine in order to achieve clean burns.
- Proprietary sensing elements provide accurate airflow output to ECU over wide range of ambient temperatures
- These sensors feature proprietary sensing elements which provide accurate airflow output to the ECU over a wide range of ambient temperatures.
| Connector Gender | Female |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Attachment Method | Bolt On |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Shape | Rectangular |
| Terminal Gender | Male |
| Material | Metal |
| Housing Included | Yes |
| Notes | Complete Assembly |
| Number Of Bolt Holes | 4 |
| UPC | 727943266682 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.97 lbs (0.44 kg) |
| Package Length: | 4.6" (11.7 cm) |
| Package Width: | 5.7" (14.4 cm) |
| Package Height: | 5.9" (15 cm) |
1 Year Warranty