BWD MA1009 Mass Air Flow Sensor
MASS AIR FLOW
$268.14
Out of Stock
Brand: BWD
Stock #: MA1009
Condition: New
UPC: 727943266606
Weight: 2.51 lbs (1.14 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi AF10113
- Spectra Premium MA130
- Spectra Premium MA164
- Hitachi Automotive MAF0015
- Ford F4SZ12B579A
- Ford F4SZ12B579AARM
- Cardone Reman 74-9518
- Cardone Reman 86-9518
- Walker Products 2451070
- Walker Products 2452070
- Dorman 917-835
- Standard Ignition MAS0125
- Motorad 1MF266
- Motorad 3MF134
- Walker Products 2451070
- Walker Products 2452070
- Cardone Reman 749518
- Cardone Reman 869518
- Dorman 917835
- Duralast DL-6051
- Echlin 2-14109
- Duralast DL-3050
- BSE New MF0882N
- BSE New MF0886N
- BSE New MF0882
- BSE New MF0886
- WAI MAF20193
- SKP SK2451070
- Duralast DL3050
- Duralast DL6051
- BSE New 29021
- Motorcraft AFLS109-RM
- NGK MG0123
- NGK MG0209
- Motorcraft AFLS109RM
- 100% computer-tested to ensure the ECU receives accurate airflow readings under hard engine conditions, which are required to balance and deliver the correct air/fuel ratio to the engine in order to achieve clean burns
- 100% new, never remanufactured, so there's no leftover debris that can cause sensor failure
- Each of our mass air flow sensors is 100% newly manufactured to offer a better alternative to remanufactured sensors, which often contain left over debris contamination that ultimately leads to sensor failure.
- Every one of our sensors is manufactured to strict OE specifications to ensure the part you receive will outperform other air flow sensors found in the aftermarket.
- Manufactured to strict quality standards to ensure each part outperforms other air flow sensors in aftermarket
- Our newly manufactured mass air flow sensors provide your vehicle's ECU with accurate air flow readings, which are required to balance and deliver the correct air/fuel ratio to the engine in order to achieve clean burns.
- Proprietary sensing elements provide accurate airflow output to ECU over wide range of ambient temperatures
- The sensing elements found in this air flow meter are insensitive to changes in supply voltage.
- This sensor features dual heated sensing elements to ensure superior performance in any air/fuel system.
| Connector Gender | Female |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Attachment Method | Screw-on |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Shape | Oval |
| Terminal Gender | Male |
| Material | Metal, Plastic |
| Housing Included | No |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer. |
| Notes | Sensor Only |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| UPC | 727943266606 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.51 lbs (1.14 kg) |
| Package Length: | 4.6" (11.7 cm) |
| Package Width: | 5.7" (14.4 cm) |
| Package Height: | 5.9" (15 cm) |
1 Year Warranty