BCA Bearings WE60884 Wheel Bearing and Hub Assembly
Gen 3 Wheel Hub Assembly
$360.05
Call For Availability
Brand: BCA Bearings by NTN
Stock #: WE60884
Condition: New
Made in USA
UPC: 00662810608847
Weight: 16.59 lbs (7.54 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Centric Parts 402.66005
- Centric Parts 402.66005E
- SKF BR930416
- SKF BR931000
- MOOG Chassis Products 515058
- Timken SP580305
- Timken SP580310
- Timken SP580306
- MPA WH515058
- Centric Parts 407.66008
- Centric Parts 407.66008E
- SKF BR930626
- MOOG Chassis Products 515086
- ACDelco FW338
- Raybestos Brakes 715058
- General Motors 15225770
- General Motors 15946732
- GSP 106058
- GSP 106086
- General Motors 15042868
- General Motors 15104582
- General Motors 15112411
- General Motors 89059059
- Timken SP580304
- Mevotech H515058
- General Motors 15064670
- General Motors 15104907
- General Motors 15112408
- General Motors 15112409
- General Motors 15115915
- General Motors 15225750
- General Motors 15225751
- General Motors 15753476
- General Motors 15936732
- General Motors 89059056
- General Motors 89059057
- Mevotech H515086
- Mevotech H515088
- FAG CA 102019
- FAG US 102019
- Autopart International 141102599
- Autopart International 1411424892
- Autopart International 141149088
- Magneti Marelli 1AMH515058
- Magneti Marelli 1AMH515086
- General Motors 26083838
- DuraGo 29515058
- DuraGo 29515086
- Precision Bearing 515058
- DT Components 515058
- Precision Bearing 515086
- Raybestos Brakes 715086
- GMB 7300231
- GMB 7300338
- ACDelco FW164
- ACDelco FW166
- Drive Tech America NT515058
- Power Train PT515058
- ACDelco SP580310
- Mevotech TXF515058
- CARQUEST 94-424892
- All BCA applications that require ABS functionality utilize our custom-designed seals that are molded over with magnetic encoders (if required) to ensure proper ABS operation.
- Application-specific components to ensure proper connection and performance of the ABS module and sensors.
- Application-specific engineering reduces noise, vibration and harshness (NVH).
- Forged-steel construction provides the toughness and durability required for even the harshest applications.
- Pre-lubricated bearings, sealed for life with specialized grease provide longer life and a wider range of operational temperatures.
- Rolling element cages reduce friction by keeping rolling elements spaced correctly, preventing damage and resulting in reduced operational temperatures.
- BCA€™s premium, OE-quality bearings are precision engineered and manufactured to meet or exceed OE engineering specifications. As the aftermarket brand from NTN Bearings, BCA has over 100 years of premium-quality pedigree. Quality is embedded in both our commitment to the latest technological advancements and our design philosophy of performance. BCA delivers OE-quality Gen 1, Gen 2 and Gen 3 hub assemblies featuring exceptional fit, durability and performance.
| Anti Lock Braking System Type | Tone Ring with Sensor |
| Bearing Generation | Gen 3 |
| Knuckle Bolt Circle Diameter (Inches) | 5.510 |
| Knuckle Bolt Circle Diameter (Millimeters) | 140.0 |
| Knuckle Bolt Hole Size | M14x1.5 |
| Wheel Stud Size | M14x1.5 |
| UPC | 00662810608847 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 16.59 lbs (7.54 kg) |
| Package Length: | 8.6" (21.9 cm) |
| Package Width: | 9.4" (23.8 cm) |
| Package Height: | 8.1" (20.6 cm) |
1 Year Warranty