Baldwin V1656T Engine Oil Filter
Vac-Cel Dual-Stage Full-Flow Cotton Lube Sock
$33.60
Limited Stock
Special Order - Additional charges calculated at Checkout
Ships: in 3-4 Business Days
Pick-Up: in 3-4 Business Days
Brand: Baldwin
Stock #: V1656T
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440012875
Weight: 1.83 lbs (0.83 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 16 |
| Notes | Use {V1656-O} for use with high heat applications. |
| Height (mm) | 406.4 |
| Fits | Clark, Gradall, Grove Equipment; Waukesha Engines |
| Inside Diameter 1 | 1 1/16 |
| Inside Diameter 1 (mm) | 27 |
| Outside Diameter 1 | 4.5 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 114.3 |
| Furnished Gasket | {G144} |
| Replaces | Waukesha 167602B |
| Related to | {C133-W}, {C133-OW} (Double-Length Versions) |
| UPC | 00791440012875 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.83 lbs (0.83 kg) |
| Package Length: | 4.4" (11.2 cm) |
| Package Width: | 4.4" (11.2 cm) |
| Package Height: | 16" (40.6 cm) |