Baldwin S161 Auto Trans Filter
Transmission Element
$46.77
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: S161
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440000209
Weight: 0.57 lbs (0.26 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 8 7/16 |
| Height (mm) | 214.3 |
| Fits | Allison Transmissions |
| Inside Diameter 1 | 1 3/16 |
| Inside Diameter 1 (mm) | 30.2 |
| Outside Diameter 1 | 2 7/8 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 73 |
| Furnished Gasket | "[1] Copper Washer, [1] Cork Gasket, [2] O-Rings" |
| Replaces | GMC 6437221 |
| End Seals | [2] Attached |
| UPC | 00791440000209 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.57 lbs (0.26 kg) |
| Package Length: | 3.1" (7.8 cm) |
| Package Width: | 3.1" (7.8 cm) |
| Package Height: | 9.1" (23 cm) |