Baldwin RS5558 Air Filter
RADIAL SEAL OUTER AIR ELEMENT
$81.73
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: RS5558
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440088450
Weight: 4.36 lbs (1.98 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 16.71875 |
| Height (mm) | 424.7 |
| Fits | Ingersoll-Rand Compressors |
| Inside Diameter 1 | 5.53125 |
| Inside Diameter 1 (mm) | 140.5 |
| Outside Diameter 1 | 8.8125 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 223.8 |
| Remark 2 | One End |
| Replaces | Ingersoll-Rand 54717145 |
| Use With | {RS5559} |
| UPC | 00791440088450 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 4.36 lbs (1.98 kg) |
| Package Length: | 10.1" (25.7 cm) |
| Package Width: | 10" (25.4 cm) |
| Package Height: | 17.7" (45 cm) |