Baldwin BF583 Fuel Filter
FUEL SPIN-ON
$15.11
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: BF583
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440006683
Weight: 1.14 lbs (0.52 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 5.375 |
| Height (mm) | 136.5 |
| Fits | Caterpillar, Oliver Engines; CMI, Dynapac, Gradall, International, New Holland, Steiger, Wiggins Equipment |
| Outside Diameter 1 | 3.6875 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 93.7 |
| Replaces | Caterpillar 1R0710 |
| Contains | Integral Post Seal |
| Integral Gasket | {G381-A} |
| Thread | 15/16 |
| Per Inch | 16 |
| UPC | 00791440006683 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.14 lbs (0.52 kg) |
| Package Length: | 3.7" (9.4 cm) |
| Package Width: | 3.7" (9.4 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.5 cm) |