Baldwin BF582 Fuel Filter
SECONDARY FUEL SPIN-ON
$17.18
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: BF582
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440006676
Weight: 1.23 lbs (0.56 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 5.40625 |
| Notes | CAUTION: Furnished O-Ring must be installed to seal.;Part of {BF897 KIT}. |
| Height (mm) | 137.3 |
| O-Ring | {ES24-B} |
| Fits | Allis Chalmers, Case, Fiat-Allis, Grimmer Schmidt Equipment |
| Outside Diameter 1 | 3.6875 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 93.7 |
| Replaces | Case A58713 |
| Integral Gasket | {G401} |
| Thread | 15/16 |
| Per Inch | 16 |
| UPC | 00791440006676 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.23 lbs (0.56 kg) |
| Package Length: | 3.9" (9.9 cm) |
| Package Width: | 3.9" (9.9 cm) |
| Package Height: | 5.4" (13.8 cm) |