Baldwin BF46252SP Fuel Water Separator Filter
Fuel/Water Separator Spin-on with Drain and Sensor Port
$144.65
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: BF46252SP
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440116948
Weight: 4.76 lbs (2.17 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 12.90625 |
| Height (mm) | 327.7 |
| Attached Gasket | [1] Included |
| Fits | Caterpillar Crawler Tractors, Excavators, Forestry Equipment, Generators, Gen Set Engines, Loaders, Motor Graders, Off-Highway Trucks, Pipelayers, Pumpers, Scrapers, Wheel Tractors |
| Outside Diameter 1 | 5.375 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 136.4 |
| Replaces | Caterpillar 4385386 |
| Contains | Sensor Port Thread: 9/16-18 |
| Thread | 1.25 |
| Per Inch | 12 |
| UPC | 00791440116948 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 4.76 lbs (2.17 kg) |
| Package Length: | 5.4" (13.7 cm) |
| Package Width: | 5.4" (13.7 cm) |
| Package Height: | 12.8" (32.5 cm) |