Baldwin BF46141 Fuel Filter
FUEL SPIN-ON
$40.55
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: BF46141
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440109582
Weight: 1.61 lbs (0.74 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 8.75 |
| Height (mm) | 222 |
| Attached Gasket | {G381-A} |
| Fits | Used on fuel dispensing pumps that have a 1 3/8 inch thread adapter (gasoline, diesel, biodiesel blends up to B20, and Ultra Low Sulfur Diesel) |
| Outside Diameter 1 | 3.6875 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 93.7 |
| Replaces | Cim-Tek 260AHS30, 70007, 70066; Petro Clear 40930WA |
| Thread | 1.375 |
| Per Inch | 12 |
| UPC | 00791440109582 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.61 lbs (0.74 kg) |
| Package Length: | 3.7" (9.4 cm) |
| Package Width: | 3.7" (9.4 cm) |
| Package Height: | 8.5" (21.6 cm) |