Baldwin BF1399SP Fuel Water Separator Filter
Fuel/Water Separator Spin-on with Drain and Sensor Port
$53.05
10+ In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: BF1399SP
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440084094
Weight: 2.3 lbs (1.05 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 7.625 |
| Notes | CAUTION: Furnished O-Ring must be installed on post for seal. |
| Height (mm) | 193.7 |
| O-Ring | [1] Included |
| Fits | Caterpillar Equipment |
| Outside Diameter 1 | 4.25 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 108 |
| Furnished Gasket | [1] Included |
| Replaces | Caterpillar 326-1644 |
| Contains | Sensor Port Thread: 9/16-18;Standpipe |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | 1 |
| Per Inch | 14 |
| UPC | 00791440084094 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 2.3 lbs (1.05 kg) |
| Package Length: | 4.3" (10.9 cm) |
| Package Width: | 4.3" (10.9 cm) |
| Package Height: | 7.5" (19.1 cm) |