Baldwin BF1371 Fuel Water Separator Filter
Fuel/Water Separator Spin-on with Drain and Sensor Port
$31.81
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: BF1371
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440079038
Weight: 1.39 lbs (0.63 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 7.96875 |
| Notes | CAUTION: Furnished O-Ring must be installed on post for seal.;Remove rubber paint plug before installation. |
| Height (mm) | 202.4 |
| O-Ring | [1] Included |
| Fits | Case Loaders, Tractors |
| Outside Diameter 1 | 3.6875 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 93.7 |
| Replaces | Case 87803182 |
| Contains | Sensor Port Thread: M10 x 1.5 |
| Integral Gasket | {G401} |
| Thread | M16 x 1.5 |
| UPC | 00791440079038 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.39 lbs (0.63 kg) |
| Package Length: | 3.5" (8.9 cm) |
| Package Width: | 3.6" (9.1 cm) |
| Package Height: | 7.9" (20.1 cm) |