Baldwin BF1352SPS Fuel Water Separator Filter
FWS Spin-on w/Drain, S-P, Reusable Sens.
$58.21
10+ In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Baldwin
Stock #: BF1352SPS
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440078161
Weight: 1.94 lbs (0.88 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 7.375 |
| Notes | CAUTION: Furnished D-Ring must be installed on post for seal. |
| Height (mm) | 187.3 |
| Fits | Agco, Hesston, Hyundai, Massey Ferguson Equipment; Cummins B4.5, B5.9L, QSB4.5 Engines |
| Outside Diameter 1 | 3.6875 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 93.7 |
| Furnished Gasket | [1] Included |
| Replaces | Cummins 3991498; Fleetguard FS19616 |
| Contains | Sensor Port Thread: M14 x 2.0 |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | M20 x 1.5 |
| UPC | 00791440078161 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.94 lbs (0.88 kg) |
| Package Length: | 3.6" (9.1 cm) |
| Package Width: | 3.7" (9.4 cm) |
| Package Height: | 7.3" (18.5 cm) |